Strona główna/BIP/Formy Pomocy/Zespół Interdyscyplinarny

Zespół Interdyscyplinarny

Nigdy nie jest za późno, aby przerwać cykl przemocy!
Przerwij milczenie, żyj wolna od strachu. Jeśli nie zrobisz nic, będzie coraz gorzej.

Czy Twój partner mówi Ci, że jesteś głupia, brzydka i że sobie bez niego nie poradzisz? Czy podnosi na Ciebie rękę – bije Cię, żąda, abyś była posłuszna, rozkazuje Ci, co masz robić, zmusza Cię do współżycia bądź robienia tego w nieakceptowany przeze Ciebie sposób? Awanturuje się, gdy nie zrobisz obiadu lub porządków na czas, lub nie tak, jak sobie tego życzył? Jest chorobliwie zazdrosny i podejrzliwy wobec Twoich znajomych i rodziny? Nie daje Ci pieniędzy na prowadzenie domu, kontroluje wszystkie Twoje wydatki, niszczy celowo Twoje rzeczy osobiste? Jeśli chociaż na jedno z pytań musiałaś odpowiedzieć twierdząco, możesz doświadczać przemocy w rodzinie. Nie bagatelizuj tego i szukaj pomocy! Nikt nie ma prawa traktować Cię w ten sposób. Pamiętaj, że nic nie usprawiedliwia przemocy.

Przemoc może przybierać następujące formy: fizyczną, seksualną, psychiczną i ekonomiczną. Często sprawca nie ogranicza się do stosowania jednego rodzaju przemocy, a Ty możesz mieć trudność w określeniu, co jest przemocą. Wynika to nie tylko z niedostatecznej wiedzy czy utrwalonych wzorców zachowań - działają tu także mechanizmy obronne, które chronią Cię przed konfrontacją z bolesną rzeczywistością.

Każda przemoc popełniona na szkodę osób najbliższych jest przestępstwem. Przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z urzędu, czyli do wszczęcia postępowania karnego nie musisz osobiście składać zawiadomienia o przestępstwie. Jeżeli policja posiada informacje wskazujące na to, że w Twoim domu stosowana jest przemoc lub zostanie zawiadomiona przez sąsiadów, lekarza, organizację, do której zgłosiłaś się o pomoc, może i powinna wszcząć postępowanie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć ustnie na komisariacie policji lub w prokuraturze albo pisemnie, najlepiej listem poleconym.

Decyzja o wszczęciu postępowania karnego przeciwko osobie, do której być może wciąż żywisz uczucia, nie jest łatwa. Brak reakcji może jednak wzmacniać jej poczucie bezkarności. Pamiętaj, jeśli myślisz o opuszczeniu partnera, który Cię znieważa i bije, dokonujesz właściwego wyboru. Chociaż nie jest to proces łatwy i bezbolesny, pozwoli Ci odzyskać utracone poczucie godności, spokoju i siły.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby przerwać krąg przemocy.

Redakcja podstrony

Podmiot udostępniający informację
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Czeladzi
Pierwsza publikacja
Ledwoń Dominik 2021-11-04 10:55
Aktualizacja publikacji
   
Wytworzenie publikacji
   
Zatwierdzenie
   
Rejestr zmian podstrony
Drukuj
Liczba odwiedzin
46
do góry